Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)


Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV
Answer:
(A) 374.4 J
(B) -332.8 J
(C) 0 J
(D) 41.6 J
(E) 351.8 J
Explanation:
weight of carton (w) = 128 N
angle of inclination (θ) = 30 degrees
force (f) = 72 N
distance (s) = 5.2 m
(A) calculate the work done by the rope
- work done = force x distance x cos θ
- since the rope is parallel to the ramp the angle between the rope and
the ramp θ will be 0
work done = 72 x 5.2 x cos 0
work done by the rope = 374.4 J
(B) calculate the work done by gravity
- the work done by gravity = weight of carton x distance x cos θ
- The weight of the carton = force exerted by the mass of the carton = m x g
- the angle between the force exerted by the weight of the carton and the ramp is 120 degrees.
work done by gravity = 128 x 5.2 x cos 120
work done by gravity = -332.8 J
(C) find the work done by the normal force acting on the ramp
- work done by the normal force = force x distance x cos θ
- the angle between the normal force and the ramp is 90 degrees
work done by the normal force = Fn x distance x cos θ
work done by the normal force = Fn x 5.2 x cos 90
work done by the normal force = Fn x 5.2 x 0
work done by the normal force = 0 J
(D) what is the net work done ?
- The net work done is the addition of the work done by the rope, gravitational force and the normal force
net work done = 374.4 - 332.8 + 0 = 41.6 J
(E) what is the work done by the rope when it is inclined at 50 degrees to the horizontal
- work done by the rope= force x distance x cos θ
- the angle of inclination will be 50 - 30 = 20 degrees, this is because the ramp is inclined at 30 degrees to the horizontal and the rope is inclined at 50 degrees to the horizontal and it is the angle of inclination of the rope with respect to the ramp we require to get the work done by the rope in pulling the carton on the ramp
work done = 72 x 5.2 x cos 20
work done = 351.8 J
Answer:
The object has 2 meter length. This means the length is any quantity with a dimension distance. The definition of the length is how long something is or amount of space. In the given data it is stated that, the object is something that has a length of 2 meter.
<em>Let's take examples to understand. </em>
For example a thread or a table is an object which has a total length of 2 meters.
Another example is something we are measuring it gives us a result of 2 meters of length by using a meter scale or meter tape.
Length is a measure of distance and it is a fundamental quantity. Meter is a international system of units (SI units).
The radius of the circular path is 1.5 m.
The circumference is then

The ball moves 3π m every 2.2 s, so the speed is