Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

= Heat released to cold reservoir
= Heat released to hot reservoir
= maximum amount of work
= temperature of cold reservoir
= temperature of hot reservoir
we know that

eq-1
maximum work is given as
=
- 
using eq-1
=
- 
Answer:
Explanation:
A) When a dipole is placed in an electric field , it experiences a torque equal to the following
torque = p x E = p E sinθ , where θ is angle between direction of p and E .
It will be zero if θ = 0
or if both p and E are oriented in the same direction.
It is the stable orientation of dipole.
If θ = 180° ,
Torque = 0
In this case both p and E are oriented in opposite direction .
It is the unstable orientation of the dipole because if we deflect the dipole by even small angle , it goes back to most stable orientation due to torque acting on it by electric field.
From Carnot's theorem, for any engine working between these two temperatures:
efficiency <= (1-tc/th) * 100
Given: tc = 300k (from question assuming it is not 5300 as it seems)
For a, th = 900k, efficiency = (1-300/900) = 70%
For b, th = 500k, efficiency = (1-300/500) = 40%
For c, th = 375k, efficiency = (1-300/375) = 20%
Hence in case of a and b, efficiency claimed is lesser than efficiency calculated, which is valid case and in case of c, however efficiency claimed is greater which is invalid.