Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer:
label A= radio waves, label C= infrared, Label D= visible Light, Label G= gamma rays.
Explanation:
hope it helped??
can i have a thanks, a 5 star, and a brainliest please
can we be friends
Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
r = radius of the circle of the ride = 3.00 meters
v = linear speed of the person during the ride = 17.0 m/s
m = mass of the person in angular motion in the ride
L = angular momentum of the person in the ride = 3570 kg m²/s
Angular momentum is given as
L = m v r
inserting the values
3570 kg m²/s = m (17 m/s) (3.00 m)
m = 3570 kg m²/s/(51 m²/s)
m = 7 kg
hence the mass comes out to be 7 kg