<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
0.180 mol Br2 ( </span>6.022 x 10^23 molecules / mole ) = 1.084x10^23 molecules Br2
Explanation :
In the given case different law related to gas is given. The attached figure shows the required solution.
Boyle's law states that the pressure is inversely proportional to the volume of the gas i.e.


k is a constant.
Charle's law states that the volume of directly proportional to the temperature of the gas.


Combined gas law is the combination of the pressure, volume and the temperature of the gas i.e.

Hence, this is the required solution.
Earthworms influence (and benefit) the soil ecosystem in a number of ways: Recycling organic material: Earthworms, along with bacteria and fungi, decompose organic material. ... Improving soil structure: Earthworm burrows alter the physical structure of the soil. They open up small spaces, known as pores, within the soil.
Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation: