Explanation:
It is assumed that concentration of given
is 1.0 M and its volume is 50.0 ml or
L (as 1 L = 1000 mL).
For KOH, concentration is 2.00 M and volume is 50.0 ml or
L.
=
and
=
Therefore, the given reaction equation will be as follows.

Hence, calculate the moles of copper sulfate as follows.
Moles of
=
= 0.05 mol
Also, the number of moles of KOH will be as follows.
Moles of KOH = (molarity) × (volume)
=
= 0.10 mol
Therefore, moles
formed = moles
consumed
0.5 × (moles of KOH consumed)

= 0.05 mol
It is given that volume of solution = 100.0 mL
Hence, mass of solution = (Volume of solution) × (density of solution)
= (100.0 mL) × (1.00 g/mL)
= 100.0 g
Also, heat absorbed by solution will be as follows.
q = 
=
= 2594.08 J
So, heat lost by reaction = -(Heat absorbed by solution)
As, heat lost by reaction = -(2594.08 J)
therefore, heat absorbed by reaction = 2594.08 J
Now, calculate the change in enthalpy as follows.
= 
= -51881.6 J/mol
or, = -51.9 kJ/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Thus, we can conclude that
for the given reaction that occurs on mixing is -51.9 kJ/mol.