answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
2 years ago
7

Tonneau Corporation had the following information available for October 2018: Work in Process, October 1 $20,000 Materials place

d into production, October 27,500 Direct labor, October 37,500 Factory overhead rate is 150 percent of direct labor costs. Job cost sheets had the following balances: Job Z1 $32,500 Job Z2 55,000 Job Z3 35,000 Job Z4 18,750 Jobs Z3 and Z4 were not completed at the end of December. What is the cost of goods finished during October for Tonneau Corporation
Business
1 answer:
Harlamova29_29 [7]2 years ago
6 0

Answer:

The cost of goods finished during October for Tonneau Corporation is 487,500.

Explanation:

Only two jobs,  Z1 & Z2 are finished during october. so, the cost of goods finished is given by:

cost of goods finished = Cost of Job Z1 + Cost of Job Z2

                                     = $32500 + $55000

                                     = $87,500

Therefore, The cost of goods finished during October for Tonneau Corporation is 487,500.

You might be interested in
Birk Co. uses a job order cost system. The following debits (credits) appeared in Birk's work-in-process account for the month o
svp [43]

Answer:

The amount of direct materials charged to Job No. 5 is $5,200.

Explanation:

Work in process, April 30 = Balance + Direct material + Direct labor + Factory overhead - Cost of finished goods

                                            = $4,000 + 24,000 + 16,000 + 12,800 - 48,000

                                             = $8,800

Job No 5 = Work in process, April 30 = $8,800

Job No 5 = Direct material + Direct labor + Factory overhead

$8,800 = Direct material + $2,000 + $1,600 ($2,000 * 80%)

Direct material = $8,800 - $2,000 - $1,600

                         = $5,200

Therefore, The amount of direct materials charged to Job No. 5 is $5,200.

5 0
1 year ago
Photo Framing's cost formula for its supplies cost is $1,080 per month plus $18 per frame. For the month of November, the compan
Effectus [21]

Answer:

$526 was the spending variance in November

Explanation:

The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity

Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)

Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024

Spending variance=$12,550-$12.024 =$526

The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded

6 0
1 year ago
The one-to-one property of natural logarithms states that if ln x = ln y, then
Irina18 [472]
<span>If ln x = ln y, then x=y. Because ln is the constant on both sides of the equation, therefore, ln cancels itself out, leaving x equaling y.</span>
5 0
1 year ago
During January, 7,000 direct labor hours were worked at a standard cost of $20 per hour. If the direct labor rate variance for J
igor_vitrenko [27]

Answer:

$17.50

Explanation:

Given that,

Direct labor hours = 7,000

Standard cost = $20 per hour

Direct Labor Rate Variance = $17,500 Favorable

(Standard Rate - Actual Rate) × Actual Hours = $17,500 Favorable

(20 - Actual Rate) × 7,000 = $17,500 Favorable

140,000 - 7,000 Actual Rate = $17,500 Favorable

Therefore,

7,000 Actual rate = (140,000 - $17,500)

Actual rate = 122,500 ÷ 7,000

                  = $17.50

8 0
1 year ago
For lunch, Maria eats only salads or vegetarian burgers. Her weekly food budget is $36. Each salad costs $6 and each vegetarian
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

3 salads, 6 vegetarian burgers

Explanation:

Data provided in the question:

Weekly food budget = $36

Cost of salad, Cs = $6

Cost of vegetable burger, Cv = $3

Now,

Let the number of salads be 'S'

and, the number of vegetable burgers be 'V'

thus,

S × Cs + V × Cv = $36

or

S × $6 + V × $3 = $36      ............(1)

also,

2 salads and 4 vegetarian burgers will give her a utility of 8

i.e U(2, 4 ) = 8

or

U( S, V ) = SV

Now,

From optimal marginal utility condition

Marginal rate of substitution = \frac{MU_S}{MU_V}=\frac{Cs}{Cv}

or

\frac{V}{S}=\frac{6}{3}

or

V = 2S       ..........(2)

substituting the above value in 1

S × $6 + 2S × $3 = $36  

or

6S + 6S = 36

or

12S = 36

or

S = 3

substituting S in (2)

V = 2(3)

or

V = 6

Hence,

3 salads, 6 vegetarian burgers

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Liam borrowed a total of $35,000 to pay for college. he pays his parents 3% interest on the $8,000 he borrowed from them and pay
    14·1 answer
  • Jim has listed stages of the product lifecycle in his presentation. Which slide element can Jim use to make the items in the lis
    5·2 answers
  • Overheating of a coil spring type of pressure plate will cause which of the following to happen?
    15·2 answers
  • Chubbs Inc.’s manufacturing overhead budget for the first quarter of 2017 contained the following data. Variable Costs Fixed Cos
    13·1 answer
  • The management of a multinational corporation establishes an efficient, specialized human resource (HR) department to manage its
    13·1 answer
  • A mass transit authority charges bus fares of $1.25 during morning rush hours but only $1.00 during late morning non-rush hours.
    5·1 answer
  • Describe analogous, parametric and bottom-up estimating, and briefly discuss the advantages and disadvantages of each method.
    12·1 answer
  • Southern pine lumber is visually inspected and placed into categories like "Select Structural," "No. 1," and "No. 2." These cate
    13·1 answer
  • Weirick, Inc., manufactures and sells two products: Product T8 and Product P4. The company has an activity-based costing system
    15·1 answer
  • Tim spends his income on donuts (D) and coffee (C). Coffee is $2 per cup and donuts are $1 each. Assume that Tim has $10 to spen
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!