Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
Depression in freezing point (Δ

) =

×m×i,
where,

= cryoscopic constant =

,
m= molality of solution = 0.0085 m
i = van't Hoff factor = 2 (For

)
Thus, (Δ

) = 1.86 X 0.0085 X 2 =

Now, (Δ

) =

- T
Here, T = freezing point of solution

= freezing point of solvent =

Thus, T =

- (Δ

) = -
The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.
Answer:
The plane with aluminium can lift more mass of passangers than the plane of steel.
Explanation:
The total mass the airplane canc lift is:

For aluminium:


and
![V_{fuselage}=\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]](https://tex.z-dn.net/?f=V_%7Bfuselage%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D)
where:
- L is lenght
- D is diameter
- e is thickness
![m_{tot}=\delta _{Al}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Al}](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BAl%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Al%7D)
For steel (same procedure):
![m_{tot}=\delta _{Steel}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Steel](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BSteel%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Steel)
Knowing that the total mass the airplane can lift is constant and that aluminum has a lower density than the steel, we can afirm that the plane with aluminium can lift more mass of passangers.
Also you can estimate an average weight of passanger to estimate a number of passangers it can lift.
Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C