Answer:
10.347 minutes.
Explanation:
According to F = ma, she exerts force on camera of the magnitude
F = 0.67Kg*12m/
= 8.04N, assuming it took her one second to accelerate camera to 12m/s, then by newtons third law, which says every action has equal and opposite reaction , the camera exerts the same amount of force on the astronaut which gives her acceleration of a =
.
and velocity of V = 0.1130801680m/s.
at this velocity , the astronaut has to cover the distance of 70.2 meters, it will take her 620.7985075s = 10.347 min to get to the shuttle (using S = vt).
Answer:
dont you have to times it
Explanation:
Answer:

Explanation:
<u>Free Fall Motion</u>
A free-falling object refers to an object that is falling under the sole influence of gravity. If the object is dropped from a certain height h, it moves downwards until it reaches ground level.
The speed vf of the object when a time t has passed is given by:

Where 
Similarly, the distance y the object has traveled is calculated as follows:

If we know the height h from which the object was dropped, we can solve the above equation for t:

The stadium is h=32 m high. A pair of glasses is dropped from the top and reaches the ground at a time:

The pen is dropped 2 seconds after the glasses. When the glasses hit the ground, the pen has been falling for:

Therefore, it has traveled down a distance:

Thus, the height of the pen is:

<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>
Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N