Answer:
Explanation:
The change is as follows
P₁ V₁ to 3P₁, V₁ ( constt volume ) --- first process
3P₁,V₁ to 3P₁ , 5V₁ ( constt pressure ) ---- second process
In the first process Temperature must have been increased 3 times . So if initial temperature is T₁ then final temperature will be 3 T₁
P₁V₁ = n R T₁ , n is no of moles of gas enclosed.
nRT₁ = P₁V₁
Heat added at constant volume = n Cv ( 3T₁ - T₁)
= n x 5/3 R X 2T₁ ( for diatomic gas Cv = 5/3 R)
= 10/3 x nRT₁
= 10/3x P₁V₁
In the second process, Temperature must have been increased 5 times . So if initial temperature is 3T₁ then final temperature will be 15 T₁
Heat added at constant pressure in second case
= n Cp ( 15T₁ - 3T₁)
= n x 7/3 R X 12T₁ ( For diatomic gas Cp = 7/3 R)
= 28 x nRT₁
= 28 P₁V₁
<u>Answer</u> :
A new steel plate shines but an wooden vessel does not shine because new steel plate has lustre. ... Because steel absorbs very little amount of light and reflects back the light but in case of wooden vessel it has dull appearence and reflects very little amount of light so it does not shine.
Please mark as brainliest. . . ☺
Answer:
The minimum speed of the box bottom of the incline so that it will reach the skier is 8.19 m/s.
Explanation:
It is given that,
Mass of the box, m = 2.2 kg
The box is inclined at an angle of 30 degrees
Vertical distance, d = 3.1 m
The coefficient of friction, 
Using the work energy theorem, the loss of kinetic energy is equal to the sum of gain in potential energy and the work done against friction.


W is the work done by the friction.







v = 8.19 m/s
So, the speed of the box is 8.19 m/s. Hence, this is the required solution.
Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.