Answer:
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Explanation:
Given;
wheel rotates from rest with constant angular acceleration.
Initial angular speed v = 0
Time t = 2.50
Distance x = 8 rev
Applying equation of motion;
x = vt +0.5at^2 ........1
Since v = 0
x = 0.5at^2
making a the subject of formula;
a = x/0.5t^2 = 2x/t^2
a = angular acceleration
t = time taken
x = angular distance
Substituting the values;
a = 2(8)/2.5^2
a = 2.56 rev/s^2
velocity at t = 2.50
v1 = a×t = 2.56×2.50 = 6.4 rev/s
Through the next 5 second;
t2 = 5 seconds
a2 = 2.56 rev/s^2
v2 = 6.4 rev/s
From equation 1;
x = vt +0.5at^2
Substituting the values;
x2 = 6.4(5) + 0.5×2.56×5^2
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.
1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .