As per the question Bob drops the bag full with feathers from the top of the building.
The mass of the bag(m)= 1.0 lb
Let the air resistance is neglected.As the bag is under free fall ,hence the only force that acts on the bag is the force of gravity which is in vertical downward direction.
Here the acceleration produced on bag due to the free fall will be nothing else except the acceleration due to gravity i.e g =9.8 m/s^2
Here we are asked to calculate the distance travelled by the bag at the instant 1.5 s
Hence time t= 1.5 s
From equation of kinematics we know that -
S=ut + 0.5at^2 [ here S is the distance travelled]
For motion under free fall initial velocity (u)=0.
Hence S= 0×1.5+{0.5×(-9.8)×(1.5)^2}
⇒ -S =0-11.025 m
⇒ S= 11.025 m
=11 m
Here the negative sign is taken only due to the vertical downward motion of the body .we may take is positive depending on our frame of reference .
Hence the correct option is B.
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation:
Answer:
First Question

Second Question
The wavelength is for an X-ray
Explanation:
From the question we are told that
The width of the wall is 
The first excited state is
The ground state is 
Gnerally the energy (in MeV) of the photon emitted when the proton undergoes a transition is mathematically represented as
![E = \frac{h^2 }{ 8 * m * l^2 [ n_1^2 - n_0 ^2 ] }](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7Bh%5E2%20%7D%7B%208%20%2A%20m%20%20%2A%20%20l%5E2%20%5B%20n_1%5E2%20-%20n_0%20%5E2%20%5D%20%7D)
Here h is the Planck's constant with value 
m is the mass of proton with value 
So
![E = \frac{( 6.626*10^{-34})^2 }{ 8 * (1.67 *10^{-27}) * (10 *10^{-15})^2 [ 2^2 - 1 ^2 ] }](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7B%28%206.626%2A10%5E%7B-34%7D%29%5E2%20%7D%7B%208%20%2A%20%281.67%20%2A10%5E%7B-27%7D%29%20%20%2A%20%20%2810%20%2A10%5E%7B-15%7D%29%5E2%20%5B%202%5E2%20-%201%20%5E2%20%5D%20%7D)
=> 
Generally the energy of the photon emitted is also mathematically represented as

=> 
=> 
=> 
Generally the range of wavelength of X-ray is 
So this wavelength is for an X-ray.
Answer:
24.3 degrees
Explanation:
A car traveling in circular motion at linear speed v = 12.8 m/s around a circle of radius r = 37 m is subjected to a centripetal acceleration:

Let α be the banked angle, as α > 0, the outward centripetal acceleration vector is split into 2 components, 1 parallel and the other perpendicular to the road. The one that is parallel has a magnitude of 4.43cosα and is the one that would make the car slip.
Similarly, gravitational acceleration g is split into 2 component, one parallel and the other perpendicular to the road surface. The one that is parallel has a magnitude of gsinα and is the one that keeps the car from slipping outward.
So 


