Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer:
The reagents are
.
Explanation:
1-Methylenecyclopentene is treated with HBr form 1-bromo-1-methylcyclopentane, which is treated with strong base ethoxide ion and forms 1-methylcyclopent-1-ene.
This alkene is treated with osmium tetraoxide in the presence of sodium bisulfite to form target product.
The chemical reaction is as follows.
B. the frogs are a limiting factor for the gnats
the frogs limit the reproduction of the gnats, and therefore with less frogs the gnat population can increase
The density of human fat is
. The mass of the pure fat is 11.1 lbs.
First convert mass from lb to g as follows:
1 lb=453.592 g
Thus,

Density of a substance is defined as mass per unit volume, thus volume can be calculated as:

Putting the values,

Therefore, volume gained by person will be
.