Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
3 H2SO4 + 2 Al(OH)3 → Al2(SO4)3 + 6 H2O
(2.14 g Al(OH)3) / (78.0036 g Al(OH)3/mol) x (3 mol H2SO4 / 2 mol Al(OH)3) / (0.210 mol/L H2SO4) =
0.19596 L = 196 mL H2SO4
Answer:
less concentrated
Explanation:
because it will get dissociated into more ions
Hey there! The answer to your first question is SILICON, Nickle has 28 protons, silicon has 14, 14+14=28. Its the only element thats adds up. I dont know about the 2nd one myself.
Answer:
64.0
Explanation:
2Mg+O2 ---> 2MgO
use dimentional analysis to find the amount of moles of O2 needed first
4.00molMg x 1.00mol O2/ 2.00 mol Mg=. 2.00 mol O2
using the coefficients you can see the mole ratio for O2:Mg the mole ratio is 1:2 which is why there is 1 mole on the top for 2 moles on the bottom. The Mg would cancel and multiply 4 by 1 then divide by 2, or multipy 4 by 1/2
Now that you have the moles of O2 you use the molar mass to find the grams in 2 moles of O2
2.00 mol O2 x 32.0g/1.00 mol = 64.0 g
multiply 2 by 32