<em>If the distance between the two objects is the same, then;</em>
Both the magnet and the coil moving toward each other at 10 cm/s each
A reversed polarity magnet moving away from the coil at 20 cm/s
<u>Calculate current that produces a magnetic field, and use the right hand rule 2, to determine the direction of current or the direction of magnetic field loops. </u>
Answer:
volcanic eruptions
Explanation:
The volcanic eruptions are the ones that manage to cause changes to the lithosphere by building up new material on the surface. Through the volcanic eruptions we have release of pyroclastic material on the surface, and more importantly and in much higher amount lava flows. The lava flows quickly cool off on the surface on the Earth, and as they do they pile up new layers of igneous rocks, thus new crust on the surface of the Earth, causing changes on the lithosphere and shaping it for the foreseeable future.
As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.