The answer would be 21.6 but rounded up it would be 22J.
Answer:

Explanation:
For a charge moving perpendicularly to a magnetic field, the force experienced by the charge is given by:

where
q is the magnitude of the charge
v is the velocity
B is the magnetic field strength
In this problem,



So the force experienced by the electrons is

Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N