Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
It is required an infinite work. The additional electron will never reach the origin.
In fact, assuming the additional electron is coming from the positive direction, as it approaches x=+1.00 m it will become closer and closer to the electron located at x=+1.00 m. However, the electrostatic force between the two electrons (which is repulsive) will become infinite when the second electron reaches x=+1.00 m, because the distance d between the two electrons is zero:

So, in order for the additional electron to cross this point, it is required an infinite amount of work, which is impossible.
The charges are the same in absolute value, so the change of potential energy is the same. That means that the change in kinetic energy is also the same. Then:
1 = Ke/Kp = m_e *v_e^2 / m_p * v_p^2, or
v_e/v_p = sqrt( m_p/m_e),
So the speed of the electron will be sqrt( m_p/m_e) times greater than the speed of the proton
Answer: The correct answer is "the pitch drops to a lower pitch once the ambulance passes by Juan".
Explanation:
Doppler effect is the phenomenon in which there is an increase or decrease in the frequency when there is relative motion between the source and listener.
Pitch depends on the frequency. if the frequency increases then pitch increases.
When the source and the listener are moving towards each other then there is increase in the frequency. When the source and the listener are moving away each other then there is decrease in the frequency.
In the given problem, Juan is standing on the street. An ambulance moves toward him and then passes by the pitch drops to a lower pitch once the ambulance passes by Juan.