Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
10 g of glue with 13 g of water ,
Mass ratio of the material can be calculated as:
8 g of sodium borate suspended in 11 g of water, mass ratio can be calculated as:

Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Answer:
Shifts the equilibrium to the left. reduces solubility.
Explanation:
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S S 2S
∴ Ksp = 6.4 E-9 = [ Mg2+ ] * [ F- ]² = S * (2S)²
⇒ 4S² * S = 6.4 E-9
⇒ 4S³ = 6.4 E-9
⇒ S³ = 1.6 E-9
⇒ S = 1.1696 E-3 M
- NaF(s) → Na+(aq) + F-(aq)
0.10M 0.10M 0.10M
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S' S' 2S' + 0.10
⇒ Ksp = 6.4 E-9 = (S')*(2S' + 0.10)²
If we compare the concentration (0.10 M) of the ion with Ksp ( 6.4 E-9 ); thne we can neglect S' as adding:
⇒ 6.4 E-9 = (S')*(0.10)² = 0.01S'
⇒ S' = 6.4 E-7 M
∴ % S' = ( 6.4 E-7 / 0.1 )*100 = 6.4 E-4% <<< 5%, we can make the assumption
We can observe that S >> S' ( 1.1696 E-3 M >> 6.4 E-7 M ), which shows that the solubility is reduced by the efect of the common ion from the salt, which causes the equilibrium to shift to the left, precipitating part of MgF2(s).