Answer:
1.17 grams
Explanation:
Let's consider the balanced equation for the combustion of ethylene.
C₂H₄(g) + 3 O₂(g) → 2 CO₂(g) + 2 H₂O(l)
We can establish the following relations:
- 1411 kJ are released (-1411 kJ) when 1 mole of C₂H₄ burns.
- The molar mass of C₂H₄ is 28.05 g/mol.
The grams of C₂H₄ burned to give 59.0 kJ of heat (q = -59.0 kJ) is:

<u>Answer:</u> The mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
<u>Explanation:</u>
To calculate mass of a substance, we use the equation:
We are given:
Density of 10 % solution = 1.109 g/mL
Volume of 10% solution = 1 L = 1000 mL (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The mass of 10 % solution is 1109 g.
To calculate the mass of concentrated solution, we use the equation:

where,
are the concentration and mass of concentrated solution.
are the concentration and mass of diluted solution.
We are given:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
Hydrogen gas(H2) has a molar mass of 2 g. Molar mass of a substance is defined as the mass of 1 mole of that substance. And by 1 mole it is meant a collection of 6.022*10^23 particles of that substance.
So number of moles of H2 are 0.5 in this case. And thus it means there are (6.022*10^23)*0.5 particles( here they are molecules) in 1g of H2.
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
The impurity which is present in the solution of copper sulphate (CuSO4) is determined by the an instrument known as spectrophotometer.
Explanation:
Spectrophotometer is a device or an instrument which is used to determine the concentration of a chemical by measuring the detection of light intensity that is coming from the solution. If the solution of copper sulphate is checked through spectrophotometer, we can can determined or measure the amount of copper sulphate and the impurity in the solution.