Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!
Answer:
20 cm
Explanation:
We can solve the problem by using the magnification equation:

where
is the size of the image
is the height of the real object (the man)
is the distance of the image from the lens
is the distance of the object (the man) from the lens
Solving the formula for
, we find

And the negative sign means the image is inverted.
It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>