Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased
A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer:
4.17 m/s
Explanation:
To solve this problem, let's start by analyzing the vertical motion of the pea.
The initial vertical velocity of the pea is

Now we can solve the problem by applying the suvat equation:

where
is the vertical velocity when the pea hits the ceiling
is the acceleration of gravity
s = 1.90 is the distance from the ceiling
Solving for
,

Instead, the horizontal velocity remains constant during the whole motion, and it is given by

Therefore, the speed of the pea when it hits the ceiling is
