<u>Answer:</u> The amount of heat evolved during the reaction is 238 kJ
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles, we use the equation:
.....(1)
- <u>For
:</u>
Given mass of
= 32.5 g
Molar mass of
= 27.67 g/mol
Putting values in equation 1, we get:

Given mass of chlorine gas = 72.5 g
Molar mass of chlorine gas = 71 g/mol
Putting values in equation 1, we get:

For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
6 moles of chlorine gas reacts with 1 mole of 
So, 1.021 moles of chlorine gas will react with =
of 
As, given amount of
is more than the required amount. So, it is considered as an excess reagent.
Thus, chlorine gas is considered as a limiting reagent because it limits the formation of product.
Moles of
reacted = 0.170 moles
Amount of heat released for 1 mole of
= 1396 kJ
So, amount of heat released for 0.170 moles of 
Hence, the amount of heat evolved during the reaction is 238 kJ