Answer:
I believe the answer for this question is D
Explanation:
I hope this helps and is correct
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Answer:
Explanation:
Given:
Steam Mass rate, ms = 1.5 kg/min
= 1.5 kg/min × 1 min/60 sec
= 0.025 kg/s
Air Mass rate, ma = 100 kg/min
= 100 kg/min × 1 min/60 sec
= 1.67 kg/s
A.
Extracting the specific enthalpy and temperature values from property table of “Saturated water – Pressure table” which corresponds to temperature at 0.07 MPa.
xf, quality = 0.9.
Tsat = 89.9°C
hf = 376.57 kJ/kg
hfg = 2283.38 kJ/kg
Using the equation for specific enthalpy,
hi = hf + (hfg × xf)
= 376.57 + (2283.38 × 0.9)
= 2431.552 kJ/kg
The specific enthalpy of the outlet, h2 = hf
= 376.57 kJ/kg
B.
Rate of enthalpy (heat exchange), Q = mass rate, ms × change in specific enthalpy
= ms × (hi - h2)
= 0.025 × (2431.552 - 376.57)
= 0.025 × 2055.042
= 51.37455 kW
= 51.38 kW.
Heat flows irreversibly from hot to cold