Answer:
Step-by-step explanation:
speed =65m/mins = 65/60 = 1.083m/s
Time taken to go down,
t = 4485/1.083
= 4141.37 s
Total time gotten = 12 hrs = 12*60*60
= 43200s
Amount of time left to conduct experiment
= 43200-4141.37
= 39058.63s
= 39058.63/3600
= 10.85 hrs
The correct question is
<span>The radius of a cylinder is 5" and the lateral area is 70pi sq. in. Find the length of the altitude.
</span>
we know that
[surface lateral area]=(2*pi*r)*height
height= [surface lateral area]/(2*pi*r)
surface lateral area=70*pi in²
r=5 in
so
height= [70*pi]/(2*pi*5)------> 7 in
the answer is
7 in
Answer:
The probability that the yellow M&M came from the 1994 bag is 0.07407 or 7.407%
Step-by-step explanation:
Given
Before 1995
(Br) Brown = 30%
(Y) Yellow = 20% =0.2
(R) Red = 20%
(G) Green =10% =0.1
(O) Orange = 10%
(T) Tan = 10%
After 1995
(Br) Brown = 13%
(Y) Yellow = 14% =0.14
(R) Red = 13%
(G) Green = 20%
= 0.2
(O) Orange = 16%
(Bl) Blue = 24%
Since there are two bags, let A be the bag from 1994, and B be the bag from 1996
Then let AY imply we drew a yellow M&M from the 1994 bag
AG implies we drew a green M&M from the 1994 bag
BY implies imply we drew a yellow M&M from the 1996 bag
BG implies we drew a green M&M from the 1996 bag
P(AY) =0.2
P (BY) = 0.14
P(AG) =0.1
P(BG) =0.2
Since the draws from the 1994 and 1996 bag are independent,
therefore

The draws can happen in either of the 2 ways in (1) and (2) above
therefore total probability E is given as
E =
For the yellow one to be from 1994, it implies that the event to be chosen is

Since the total probability is given as E=0.054
then 
Concluding statement: This is the condition for the Yellow one to come from 1994 and green from 1996 provided that they obey the condition from E