Answer:

Explanation:
The string vibrates in the third harmonics, n = 3
Length of the string, l = 0.36 m
Frequency of the tone produced, f = 500 Hz
The speed of sound in air is 344 m/s
Calculate the speed of sound produced by the string in the third harmonics:
The frequency of sound is given by the formula:

Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)
They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:
Pound is the product of slug and foot/square second.
Explanation:
We are given that
Force=1 N
1N=
We have to find the units comprise the pound.
Force=1 Pound
Mass=Slug
Acceleration=
Therefore,
1 pound=
Therefore, we can write as 1 pound is equal to the product of slug and ft/square second.
Hence, pound is the product of slug and foot/square second.