Explanation:
to find POH u need PH first
so ph=-log(h3o)
so

Answer:
K = 6.5 × 10⁻⁶
Explanation:
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
Use PV=nRT to find the initial pressure of C₅H₆O₃
P (2.50) = (0.0493) (0.08206) (473)
P = 0.78atm
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
0.78atm 0 0
0.78 - x x 3x
1.63atm = 0.78 - x + x + 3x
P(total) = 0.288atm
C₅H₆O₃ = 0.78 - 0.288
= 0.489atm
C₂H₆ = 0.288atm
CO = 0.846atm

= 0.379


= 6.5 × 10⁻⁶
Answer:
The term conclusion best illustrates the given statement.
Explanation:
Conclusion refers to a decision or judgment that can be acquired by reasoning. From the observation mentioned in the given table:
1. The steel, aluminum, and bronze took 27, 45 and 80 seconds to dissolve small section of wax, this signifies that more time will be needed by them to transfer heat to the food while cooking. Thus, food will take more time to cook in them.
2. Copper consumed less time, that is, 15 seconds to melt the section of wax than the other metal pots, which signifies that it is a good conductor of heat than the others. Thus, the copper pot would be good for cooking food briskly.
After evaluating the results and observations in an experiment, the conclusion was made that pots made of copper are best for cooking foods.
Correct Question:
A spectator ion is (Select all that apply.)
- a piece of french fry contaminating the reaction mixture
- an ionic component of a reactant that is unchanged by the reaction
-in this experiment, nitrate ion
- your eye, carefully watching the progress of the reaction
Answer:
- an ionic component of a reactant that is unchanged by the reaction
Explanation:
A spectator ion is an ion that exists as a reactant and a product in a chemical equation. A spectator ion is one that exists in the same form on both the reactant and product sides of a chemical reaction.
Spectator ions are ions that are present in a solution but don't take part in the reaction. When reactants dissociate into ions, some of the ions may combine to form a new compound. The other ions don't take part in this chemical reaction and are therefore called spectator ions.
The correct option is therefore the option;
- an ionic component of a reactant that is unchanged by the reaction
<u>Answer:</u>
<u>For 1:</u> The mass of
in the original mixture is 10.46 g
<u>For 2:</u> The mass of
in the original mixture is 21.11 g
<u>Explanation:</u>
We are given:
Mass of water = 1.90 g
Mass of carbon dioxide = 13.64 g
Mass of oxygen = 4.10 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
of oxygen is produced when
of potassium chlorate is decomposed.
So, 4.10 g of oxygen will be produced when =
of potassium chlorate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 10.46 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
18 g of water is produced when
of potassium bicarbonate is decomposed.
So, 1.90 g of water will be produced when =
of potassium bicarbonate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 21.11 g