Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
1)

2)

Explanation:
<u>Projectile Motion</u>
When an object is launched near the Earth's surface forming an angle
with the horizontal plane, it describes a well-known path called a parabola. The only force acting (neglecting the effects of the wind) is the gravity, which acts on the vertical axis.
The heigh of an object can be computed as

Where
is the initial height above the ground level,
is the vertical component of the initial velocity and t is the time
The y-component of the speed is

1) We'll find the vertical component of the initial speed since we have not enough data to compute the magnitude of 
The object will reach the maximum height when
. It allows us to compute the time to reach that point

Solving for 

Thus, the maximum heigh is

We know this value is 8 meters

Solving for 

Replacing the known values


2) We know at t=1.505 sec the ball is above Julie's head, we can compute




The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps