W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s
Answer:
The separation between the first two minima on either side is 0.63 degrees.
Explanation:
A diffraction experiment consists on passing monochromatic light trough a small single slit, at some distance a light diffraction pattern is projected on a screen. The diffraction pattern consists on intercalated dark and bright fringes that are symmetric respect the center of the screen, the angular positions of the dark fringes θn can be find using the equation:
with a the width of the slit, n the number of the minimum and λ the wavelength of the incident light. We should find the position of the n=1 and n=2 minima above the central maximum because symmetry the angular positions of n=-1 and n=-2 that are the angular position of the minima below the central maximum, then:
for the first minimum
solving for θ1:


for the second minimum:



So, the angular separation between them is the rest:


Answer:
The acceleration is found as:
a = 1000 km/h²
Explanation:
Initial speed of the plane = 450 km/h
Final speed of the plane = 750 km/h
Time taken = 0.3 h
Acceleration can be defined as the change of speed of the object divided by the time taken to bring that change
Acceleration is given as:

where v(f) = 750 km/h , v(i) = 450 km/h , t = 0.3 h
Substitute the values in the equation of acceleration

This is the found result
Answer:

Explanation:
Initially rod is bent into L shaped at mid point
So we will have rotational inertia of the rod given as


Now when rod becomes straight during the rotation
then we will have

now from angular momentum conservation we have


