Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
Models show how the atoms in a compound are connected.
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis