<u>Given:</u>
Volume of Na2CO3 = 250 ml = 0.250 L
Molarity of Na2CO3 = 6.0 M
Volume of CaF2 = 750 ml = 0.750 L
Molarity of CaF2 = 1.0 M
<u>To determine:</u>
The mass of CaCO3 produced
<u>Explanation:</u>
Na2CO3 + CaF2 → CaCO3 + 2NaF
Based on the reaction stoichiometry:
1 mole of Na2CO3 reacts with 1 moles of Caf2 to produce 1 mole of caco3
Moles of Na2CO3 present = V * M = 0.250 L * 6.0 moles/L = 1.5 moles
Moles of CaF2 present = V* M = 0.750 * 1 = 0.750 moles
CaF2 is the limiting reagent
Thus, # moles of CaCO3 produced = 0.750 moles
Molar mass of CaCO3 = 100 g/mol
Mass of CaCO3 produced = 0.750 moles * 100 g/mol = 75 g
Ans: Mass of CaCO3 produced = 75 g
Answer:
27.0
Explanation:
Because Mass can neither be created nor be destroyed hence total mass of sample of iodine and tube remain equal as it is sealed.
Answer:
53.11× 10²³ molecules
Explanation:
Given data:
Number of molecules of CO₂ = ?
Mass of CO₂ = 388.1 g
Solution:
Formula:
Number of moles = mass/ molar mass
Molar mass of CO₂ = 12× 1 + 16×2
Molar mass of CO₂ = 44 g/mol
Now we will put the values in formula.
Number of moles = 388.1 g/ 44 g/mol
Number of moles = 8.82 moles
Now we will calculate the number of molecules by using Avogadro number.
It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.
The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.
1 mole = 6.022 × 10²³ molecules
8.82 mol × 6.022 × 10²³ molecules / 1 mol
53.11× 10²³ molecules
If the patient has to take 2 tablets every 8 hours for 7 days.
24/8=3 3*2=6
this means that he patient will have to take 6 tablets every day.
6*7=42 And the patient must take 42 tablets in all 7 days
Hope this helps! :)
Divide the mass by the density