Conservation of momentum<span> is a fundamental law of physics. This law states that the </span>momentum<span> of a system is constant if there are </span>no external forces acting on the system. In a situation in which two balls, each with a mass of 0.5 kg, collide on a pool table<span> the law of conservation of momentum is not satisfied because there are external forces that moved the balls. </span>
By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Answer: The reactions are controlled to regulate energy output
Explanation:
Nuclear energy is produced when either two nuclei fuse to produce larger nucleus or a bigger nuclei splits into two smaller nucleus.
Uranium easily splits to produce nuclear energy. The reactions are controlled and energy output can be regulated. Nuclear energy in abundant yet controlled amount is available. Nuclear energy is mostly used in steam turbines to produce electricity.
Answer:
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Explanation:
All the planets move around the sun in eastward direction, but few planet have retrograde rotation i.e in westward direction. Retrograde motion is just an apparent change in the movement of planet which means it only seems as if the planet are rotating in opposite direction. Retrograde movement of planet like Saturn, Jupiter and mars is not real. Hence, if a person lives on Saturn, then following planets will exhibit retrograde motion
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.