Answer:
The average persons requires 75000 breaths to exhale 1.0 Kg of fat
Explanation:
Note: The question is incomplete. The complete question is given below:
"The human body burns glucose (C6H1206) for energy according to this chemical reaction:
C6H1206 + 602----> 6CO2 + 6H20
The products of the reaction are carbon dioxide (CO2) and water (H20). Interestingly, all of the carbon dioxide and much of the water exits the body through the lungs: on every breath, the average person exhales 500 mL of air, which is typically enriched to 4% CO2 and 5% water vapor by volume. In short, when a person loses weight by dieting, the weight that is lost actually departs his body as a gas, every time he exhales. Each kilogram of body fat lost requires exhaling about 3.0 kg of carbon dioxide. Calculate how many breaths it takes an average person to "exhale" 1.00 kg of fat. Round your answer to the nearest thousand. You'll need to know that the density of CO2 is 2.0 kg/m³”.
Volume of air exhaled on average per breath = 500 mL
Volume of CO2 exhaled per breath = 4/100 × 500 = 20 mL
Since, 1000000 mL = 1 m³;
20 mL = 0.00002 m³
3.0 kg of CO2 is exhaled per Kg of fat.
Density of CO2 = 2.0 Kg/m³
Volume = mass/density
Volume of 3.0 Kg CO2 = 3.0/2.0 = 1.5 m³
Number of breaths that will have a volume of 1.5 m³ = 1.5/0.00002 = 75000 breaths.
The mass number represents the summation of the number of protons and the number of neutrons in the nucleus of an atom.
We are given that the mass number is 64 and that the number of neutrons is 35. Therefore:
number of protons = 64 - 35 = 29 protons
In ground state, number of protons in an atom is equal to the number of electrons. Therefore,
number of electrons = 29 electron
Using the periodic table, we will find that the element that has 29 electrons in ground state is copper.
The nuclide symbol of copper is shown in the attached image.
<span>You see a structural formula in which the symbols for elements are connected by a long dash. I can assume that the chemical bonds in the compound are covalent.</span>
Na⁺,SO₄²⁻ is the answer
<h3>Further explanation
</h3>
An ion is an atom or molecule that has a net electrical charge. There are many ions, one of them are sodium ion and sulfate ion.
SO₄²⁻ or Sulfate is a naturally occurring polyatomic ion that consist of a central sulfur atom surrounded by four oxygen atoms with occured widely in everyday life. Sodium ions are important for regulation of blood and body fluids, transmission of nerve impulses, heart activity, and certain metabolic functions.
Whereas Na⁺ or Sodium is a chemical element with the symbol Na and atomic number 11. It is a soft, silvery-white, highly reactive metal. Sulfate ion is a very weak base. Therefore sulfate ion undergoes negligible hydrolysis in aqueous solution.
Enter the symbol of a sodium ion, Na⁺, followed by the formula of a sulfate ion, SO₄²⁻. Separate the ions with a comma only—spaces are not allowed. Express your answers as ions separated by a comma. Therefore the answer is: Na⁺,SO₄²⁻
Hope it helps!
<h3>Learn more</h3>
- Learn more about sodium ion brainly.com/question/6839866
- Learn more about sulfate ion brainly.com/question/2763823
- Learn more about ions brainly.com/question/11852357
<h3>Answer details</h3>
Grade: 9
Subject: Chemistry
Chapter: Introduction to Mastering Chemistry
Keywords: sodium ion, sulfate ion, ions, Chemistry, symbol