Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Answer: C.
ability of an atom to attract an electron from another atom toward itself.
Explanation:
Electronegativity is the chemical property that describes the ability of an atom to attract electron to itself. It is responsible for bond formation between atoms.
Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
There can be three possible answers to this question: the amount of moles of SO₂ gas needed to react with 6.41 mol H₂S, and the amount of S and H₂O gas produced.
Amount of SO₂:
6.41 mol H₂S (1 mol SO₂/2 mol 2 mol H₂S) = <em>3.205 moles SO₂ gas</em>
Amount of S:
6.41 mol H₂S (3 mol S/2 mol 2 mol H₂S) =<em> 9.615 moles S solid</em>
Amount of H₂O:
6.41 mol H₂S (2 mol H₂O/2 mol 2 mol H₂S) = <em>6.41 moles H₂O gas</em>
Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.