Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Answer:
The gas was Hexane
Explanation:
taking the diference between the mass of the flask and the final mass qe can calculate the mass of liquid injected (assuming none escaped the flask):

with the volume of the flask we can get the density of the gas at the indicated pressure and temperature:

From the ideal gases law we have that the density can be calculated as:

Where R is the ideal gases constant = , and M the molecular weight of the fluid. Solving for M:


Note that the temperature is computed in Kelvin T= 18+273=291K
The gas with the closer molar mass is Hexane
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Potassium belongs to group IA of the elements. This means that it will give up one of its electrons to form the cation K+. Opposite to that is bromine in which it accepts one electrons to form the anion Br-. The binding of these elements will form KBr and is formed from transfer of electron from one element to the other. This is the mechanism of ionic bond formation.