Answer:
Explanation:
Since the front and back of the rocket simultaneously line up with forward and backward end of the platform respectively .
Then length of the platform = length of the train rocket .
A )
Time to cross a particular point on the platform
= length of rocket train / .96 x 3 x 10⁸
= 90 / .96 x 3 x 10⁸
= 31.25 x 10⁻⁸ s
B) Rest length of the rocket = length of platform = 90 m
C ) length of platform as viewed by moving observer =

= 
= 321 m
D ) For the observer on platform time taken = 31.25 x 10⁻⁸ s
for the observer in the rocket , time will be dilated so time recorded by observer in motion ,
8.75 x 10⁻⁸ s .
Magnet moving left to right
Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
<span>The answer should be the vegitation. </span>
Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 