Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
457.81 Hz
Explanation:
From the question, it is stated that it is a question under Doppler effect.
As a result, we use this form
fo = (c + vo) / (c - vs) × fs
fo = observed frequency by observer =?
c = speed of sound = 332 m/s
vo = velocity of observer relative to source = 45 m/s
vs = velocity of source relative to observer = - 46 m/s ( it is taking a negative sign because the velocity of the source is in opposite direction to the observer).
fs = frequency of sound wave by source = 459 Hz
By substituting the the values to the equation, we have
fo = (332 + 45) / (332 - (-46)) × 459
fo = (377/ 332 + 46) × 459
fo = (377/ 378) × 459
fo = 0.9974 × 459
fo = 457.81 Hz