In the given question, it is given that ramp is 17 feet long, rises 8 feet above the floor, and covers a horizontal distance of 15 feet.
And we have to find the value of tan B.
And tangent of any angle is equal to the ratio of vertical by horizontal. That is:
tanB=8/15
And that's the required missing ratio for tan B.
In this question , we have to convert 12080 gallons per month to liters per hour .
There are 3.78541 liters in 1 gallons , and there are 30 days in a month, and 24 hours in a day .
So to convert 12080 gallons per month, we have to multiply 12080 by 3.78541 and divide the result by the product of 30 and 24. THat is


Answer: 0.137.
Step-by-step explanation:
Let p be the population proportion of musicians that are left-handed.
Given: Sample size : n= 2690 [subset of population]
Number of musicians that are left-handed: x= 368
Then the sample proportion: 
Since sample proportion is the best point estimate of the population proportion.
Hence, a point estimate for p, the population proportion of musicians that are left-handed is 0.137.
S=small pizzas
p=pasta dinners
s+p=1600
9s+13p=15600
multiply first equaiton by -9 and add to the second one
-9s-9p=-14400
<u>9s+13p=15600 +</u>
0s+4p=1200
4p=1200
divide by 4
p=300
sub back
s+p=1600
s+300=1600
minus 300 both sides
s=1300
1300 small pizzas
300 pasta dinners
The answer to ur problem is 3.5x10^3