Answer:
70 kg is the mass of the object
Explanation:
This question can be solved with this simple formula:
Weight force = mass . gravity
686 N = mass . 9.8 m/s²
686 N / 9.8 m/s² = mass → 70 kg
Note → 1N = 1 kg . m / s²
U need to write better u egg head kid or tell your mom
Answer:
The magnitude of the magnetic torque on the loop when the plane of its area is perpendicular to the magnetic field is 0.4713 J
Explanation:
Given;
radius of the circular loop of wire = 0.5 m
current in circular loop of wire = 2 A
strength of magnetic field in the wire = 0.3 T
τ = μ x Bsinθ
where;
τ is the magnitude of the magnetic torque
μ is the dipole moment of the magnetic field
θ is the inclination angle, for a plane area perpendicular to the magnetic field, θ = 90
μ = IA
where;
I is current in circular loop of wire
A is area of the circular loop = πr² = π(0.5)² = 0.7855 m²
μ = 2 x 0.7885 = 1.571 A.m²
τ = μ x Bsinθ = 1.571 x 0.3 sin(90)
τ = 0.4713 J
Therefore, the magnitude of the magnetic torque on the loop when the plane of its area is perpendicular to the magnetic field is 0.4713 J
Force on a charge placed in electric field is given by

here 

magnitude of force is given by


Direction of force is opposite to electric field direction as it is a negative charge
so direction is towards EAST
Answer:
A simple arrangement by means of which e.m.f,s. are compared is known as?
(a)Voltmeter
(b)Potentiometer
(c)Ammeter
(d)None of the above
Explanation: