Answer:
Density = 4.191 gm/L
Explanation:
Given:
Molar mass = 93.89 g/mol
Volume(Missing) = 22.4 L (Approx)
Find:
Density at STP
Computation:
Density = Mass/Volume
Density = 93.89 / 22.4
Density = 4.191 gm/L
<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
0.180 mol Br2 ( </span>6.022 x 10^23 molecules / mole ) = 1.084x10^23 molecules Br2
Answer : The balanced half-reaction in a basic solution will be,
Explanation :
Redox reaction or Oxidation-reduction reaction : It is defined as the reaction in which the oxidation and reduction reaction takes place simultaneously.
Rules for the balanced chemical equation in basic solution are :
First we have to write into the two half-reactions.
Now balance the main atoms in the reaction.
Now balance the hydrogen and oxygen atoms on both the sides of the reaction.
If the oxygen atoms are not balanced on both the sides then adding water molecules at that side where the more number of oxygen are present.
If the hydrogen atoms are not balanced on both the sides then adding hydroxide ion
at that side where the less number of hydrogen are present.
Now balance the charge.

- Now balance the oxygen atoms.

- Now balance the hydrogen atoms.


The balanced half-reaction in a basic solution will be,
