<span>Answer:
KE = (11/2)mω²r²,
particle B must have mass of 2m, while A has mass m.
Then the moment of inertia of the system is
I = Σ md² = m*(3r)² + 2m*r² = 11mr²
and then
KE = ½Iω² = ½ * 11mr² * ω² = 11mr²ω² / 2
So I'll proceed under that assumption.
For particle A, translational KEa = ½mv²
but v = ω*d = ω*3r, so KEa = ½m(3ωr)² = (9/2)mω²r²
For particld B, translational KEb = ½(2m)v²
but v = ω*r, so KEb = ½(2m)ω²r²
so total translational KE = (9/2 + 2/2)mω²r² = 11mω²r² / 2
which is equal to our rotational KE.</span>
Answer:
h=20.66m
Explanation:
First we need the speed when the cord starts stretching:


This will be our initial speed for a balance of energy.
By conservation of energy:

Where
is your height at its maximum elongation
is the height of the bridge
is the length of the unstretched bungee cord

Solving for h:
and
Since 99m is higher than the initial height of 79m, we discard that value.
So, the final height above water is 20.66m
<h3>Question:</h3>
A 2.0-cm length of wire centered on the origin carries a 20-A current directed in the positive y direction. Determine the magnetic field at the point x = 5.0m on the x-axis.
<h3>
Answer:</h3>
1.6nT [in the negative z direction]
<h2>
Explanation:</h2>
The magnetic field, B, due to a distance of finite value b, is given by;
B = (μ₀IL) / (4πb
) -----------(i)
Where;
I = current on the wire
L = length of the wire
μ₀ = magnetic constant = 4π × 10⁻⁷ H/m
From the question,
I = 20A
L = 2.0cm = 0.02m
b = 5.0m
Substitute the necessary values into equation (i)
B = (4π × 10⁻⁷ x 20 x 0.02) / (4π x 5.0
)
B = (10⁻⁷ x 20 x 0.02) / (5.0
)
B = (10⁻⁷ x 20 x 0.02) / (5.0
)
B = (10⁻⁷ x 20 x 0.02) / (25.0)
B = 1.6 x 10⁻⁹T
B = 1.6nT
Therefore, the magnetic field at the point x = 5.0m on the x-axis is 1.6nT.
PS: Since the current is directed in the positive y direction, from the right hand rule, the magnetic field is directed in the negative z-direction.