You first us 1/2(mv^2) to solve for the potential energy and then put that in to PE=m*g*h and solve for hight
Answer:
velocity = 472 m/s
velocity = 52.4 m/s
Explanation:
given data
steady rate = 0.750 m³/s
diameter = 4.50 cm
solution
we use here flow rate formula that is
flow rate = Area × velocity .............1
0.750 =
× (4.50×
)² × velocity
solve it we get
velocity = 472 m/s
and
when it 3 time diameter
put valuer in equation 1
0.750 =
× 3 × (4.50×
)² × velocity
velocity = 52.4 m/s
Answer:
You won't feel any change and will have no way to know that you've left the earth.
Explanation:
One of the formulations of the principle says that the properties of an inertial system under the effect of a gravitational field are the same as a non-inertial(accelerated) system. The inertial system under the effect of a gravitational field occurs when you are in the room on earth, and when the room is sent accelerating through space you have the non-inertial system. Both have the same properties, so it's impossible to tell the difference if you can't look outside.
Answer:
Big Crunch.
Explanation:
Big Crunch is defined as the event which defines the universe's ultimate fate, in this process the universe expansion will reverse which causes the cosmic factor will reach to zero and this is followed by an event which causes the reformation of universe with another Big bang.
The Scenario of the Big Crunch hypothesis that the matter density throughout the universe is extremely high and can be say that it sufficiently dense by which, the attraction through gravity is too large which can overcome the universe's expansion and it can be say that it is the big bang in reverse.
<em>Choice-A </em>is a true statement. The string holding the ball in orbit is a contact force, whereas gravity is a non-contact force.
Choice-C is half-true. The string keeps the distance between the bodies constant, but gravity doesn't "MAKE" the distance vary.