Answer: 770 g water are needed to dissolve 27.8 g of ammonium nitrate
in order to prepare a 0.452 m solution
Explanation:
Molality : It is defined as the number of moles of solute present per kg of solvent
Formula used :

where,
n= moles of solute
Moles of
= weight of the solvent in g = ?


Thus 770 g water are needed to dissolve 27.8 g of ammonium nitrate
in order to prepare a 0.452 m solution
Answer:
0.01M
Explanation:
Given paramters:
Volume of FeCl₂ = ?
Concentration = 0.945M
Number of molecules of O₂ = 4.32 x 10²¹molecules
Solution:
The balanced reaction equation is given below:
4FeCl₂ + 3O₂ → 2Fe₂O₃ + 4Cl₂
Now, to solve the problem we use mole relationship between the compounds.
We work from the known to the unknown compounds. Here, the known is the oxygen gas because from the given parameters we can estimate the number of moles of the reacting gas.
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 0.007mole
now, from the reaction equation we find the number of moles of the FeCl₂:
3 mole of O₂ reacted with 4 moles of FeCl₂
0.007mole of O₂ reacted with
= 0.0096mole O₂
Now to find the volume of FeCl₂ we use the expression below;
volume of FeCl₂ = 
= 
= 0.01L
Answer:
The [H+] is 2.04*10-3 and pH is 2.68
Explanation:
Barbituric acid is a a weak acid. Using Bronsted-Lowry equation, Ka = [H+][A-]/[HA]. we can calculate [H+] , we need to take barbituric acid pKa and apply antilog [-pKa] (in calculator press button 10x or ^ with negative value pKa). In that way we obtain Ka=9.77*10-5. Considering [H+]=[A-], we have than:
[H+]=√Ka*Acid Concentration=√9.77*10-5*0.043=2.04*10-3
pH=-㏒[H+]=-㏒[2.04*10-3]=2.7
I hope my answer helps you
Answer:
Explanation:
mass ratio of oxygen and nitrogen in air at Miami
= 21 : 79
ratio of their moles
=
( mol weight of oxygen is 32 and of nitrogen is 28 )
= .65625 : 2.8214
= 1 : 4.3
This ratio will also be maintained in the air of Denver though total pressure decreases there.
Partial pressure of oxygen in air at both the places
mole fraction of oxygen
= 
= .18868
partial pressure of oxygen at Denver
= .18868 x .83 x 760
= 119 mm.
The compound that could serve as a reactant in the neutralization reaction is H2SO4
Explanation
Neutralization reaction occur between an acids and a base. H2SO4 ( sulfuric acid) is a strong acid. It can be neutralized by strong base such as NaOH ( sodium hydroxide)
Example of neutralization reaction is
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O