Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Answer:
Negative sign says that release of heat.
Explanation:
The expression for the calculation of the heat released or absorbed of a process is shown below as:-
Where,
is the heat released or absorbed
m is the mass
C is the specific heat capacity
is the temperature change
Thus, given that:-
Mass = 25.2 g
Specific heat = 0.444 J/g°C
So,
Negative sign says that release of heat.
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³
First step is to determine the valency of each of x and CaCO3 from the given compounds:
1- As for Li2CO3: we can deduce that the valency of lithium is one while that of CO3 is two
2- As for XCl3: we can deduce that the valency of chlorine is one while that of X is three
Second step is to write the required compound:
X : CO3 (elements involved)
3 : 2 (write the valency of each)
Then write the positive ion (X) followed by the valency of the negative ion (2) and then the negative ion (CO3) followed by the valency of the positive ion (3).
The final x carbonate is written as: X2(CO3)3
Answer:
Explanation:
The vapor pressure of diethyl ether (ether) is 463.57 mm Hg at 25 °C. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in diethyl ether is aspirin. Calculate the vapor pressure of the solution at 25 °C when 14.88 grams of aspirin, C9H8O4 (180.1 g/mol), are dissolved in 269.2 grams of diethyl ether. diethyl ether = CH3CH2OCH2CH3 = 74.12 g/mol.
mol of C4H10O = mass of C4H10O / molar mass of C4H10O
= 242.1 g / 74.12 g/mol
= 3.266 mol
mol of C9H8O4 = mass of C9H8O4 / molar mass of C9H8O4
= 10.33 g / 180.1 g/mol
= 0.05736 mol
mole fraction of C4H10O,
X = mole of CHH1O0 / total mol
= (3.266)/(3.266 + 0.05736)
= 0.9827
now use:
P = Po*X
P = 463.57 * 0.9827
= 455.6 mm Hg