Hello!
The independent variable is the variable deliberately changed.
The dependent variable is the variable that responds to change. So the answer is A.
Hope this helps. Any questions please just ask! Thank you!
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Answer:
Explanation:
Analysis of structure gives
a=gsinθ−μkgcosθ
Notice that all the expression are right but we want to know of we can simplify the expression further.
We want to analyse if we can still further simplify the expression,
Inspecting the Right hand side of the equation, we notice that the acceleration due to gravity is common to both side, so we can bring it out i.e.
So option a is wrong because the expression can be simplified further to
a=g(sinθ−μkcosθ)
Option b is right and the best option.
Since we are given that, g=9.8m/s²
We can as well substitute that to option a
So we will have
a=9.8metre/second²(sinθ−μkcosθ)
Also option C is correct but it is not best inserting the values of g directly without simplifying the expression first
So it will have been the best option if it was written as
a=9.8metre/second²(sinθ−μkcosθ)
So the best option is B.
Answer:
a) 
b) 
Explanation:
From the question we are told that:
Density 
Velocity of wind 
Dimension of rectangle:50 cm wide and 90 cm
Drag coefficient 
a)
Generally the equation for Force is mathematically given by



Therefore Torque



b)
Generally the equation for torque due to weight is mathematically given by

Where

Therefore



