Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
Answer:
<em>3.27·10²³ atoms of O</em>
Explanation:
To figure out the amount of oxygen atoms in this sample, we must first evaluate the sample.
The chemical formula for sodium sulfate is <em>Na₂SO₄, </em>and its molar mass is approximately 142.05
.
We will use stoichiometry to convert from our mass of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>Na₂SO₄</em>, and then from moles of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>O </em>using the mole ratio; then finally, we will convert from moles of <em>O </em>to atoms of <em>O </em>using Avogadro's constant.
19.3g <em>Na₂SO₄</em> ·
·
·
After doing the math for this dimensional analysis, you should get a quantity of approximately <em>3.27·10²³ atoms of O</em>.
Answer: The actual yield of
is 60.0 g
Explanation:-
The balanced chemical reaction :

Mass of
=

According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 1 mole of 
1.51 moles of
gives =
moles of 
Theoretical yield of 
Percent yield of
= 



Thus the actual yield of
is 60.0 g
Answer:
0.5
Explanation:
2NaCl(s) + 2H2SO4(l) + MnO2(s) → Na2SO4(s) + MnSO4(s) + 2H2O(g) + Cl2(g)
Using ideal gas equation,
PV = nRT
28.7torr
Converting torr to atm,
= 0.0378atm
V = 0.597L
T = 27 °C
= 300 K
a) PV = nRT
(0.0378atm) * (0.597L) = n(0.0821) * (300k)
= 0.000915 mol
moles of water and chlorine = 0.000915 mol
From the above equation, the ratio of water to chlorine = 1 : 2
Therefore, mole of chlorine = 0.000915/2
= 0.000458 mol
mole fraction = moles of specie/moles of all the species present
= 0.000458/0.000915
= 0.5
Answer:
Option (A) saturated and is at equilibrium with the solid KCl
Explanation:
A saturated solution is a solution which can not dissolve more solute in the solution.
From the question given above, we can see that the solution is saturated as it can not further dissolve any more KCl as some KCl is still visible in the flask.
Equilibrium is attained in a chemical reaction when there is no observable change in the reaction system with time. Now, observing the question given we can see that there is no change in flask as some KCl is still visible even after thorough shaking. This simply implies that the solution is in equilibrium with the KCl solid as no further dissolution occurs.