Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
Answer:
activity coefficient 
activity coefficient 
The change in pH in part A = 0.092
The change in pH in part B = 0.102
Explanation:
From the given information:
pH of HCl solution = 1.092
Activity of the pH solution [a] = 
[a] = 0.0809 M
Recall that [a] =
× C
where;
= activity coefficient
C = concentration
Making the activity coefficient the subject of the formula, we have:
![\gamma = \dfrac{[a]}{C}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cgamma%20%3D%20%5Cdfrac%7B%5Ba%5D%7D%7BC%7D)


B.
The pH of a solution of HCl and KCl = 2.102
[a] = 
[a] = 0.00791 M
activity coefficient 

C. The change in pH in part A = 1.091 - 1.0 = 0.092
The change in pH in part B = 2.102 -2.00 = 0.102
First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
Answer:
0.521 moles still present in the container.
Explanation:
It is possible to answer this question by using the general gas law, that is:
PV = nRT
<em>Where P represents pressure of the gas, v its volume, n moles, R gas constant law and T absolute temperature (21.7°C + 273.15 = 294.85K)</em>
Replacing with values of the initial conditions of the container, its volume is:
V = nRT / P
V = 2.00mol*0.082atmL/molK*294.85K / 3.75atm
V = 12.9L
When some gas is released, absolute temperature is 28.1°C + 273.15 = 301.25K, the pressure is 0.998atm and <em>the volume of the container still constant. </em>Again, using general gas law:
PV / RT = n
0.998atm*12.9L / 0.082atmL/molK*301.25K = n
0.521 moles = n
<h3>0.521 moles still present in the container.</h3>
<em />