The formula of the compound is XY. This means that the relation between the moles is 1: 1. One mole of X per one mole of Y.
From the information about the element X you can determine the number of moles of X (which is the same that the number of moles of Y).
# of moles of X = weigth of X / atomic mass of X = 17.15 g / 22.9 g/mol = 0.74598
Now the atomic mass of Y = weight of Y / # of moles of Y = 14.17 g / 0.74598 mol = 19 amu
<u>Answer:</u>
<u>For 1:</u> The mass of
in the original mixture is 10.46 g
<u>For 2:</u> The mass of
in the original mixture is 21.11 g
<u>Explanation:</u>
We are given:
Mass of water = 1.90 g
Mass of carbon dioxide = 13.64 g
Mass of oxygen = 4.10 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
of oxygen is produced when
of potassium chlorate is decomposed.
So, 4.10 g of oxygen will be produced when =
of potassium chlorate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 10.46 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
18 g of water is produced when
of potassium bicarbonate is decomposed.
So, 1.90 g of water will be produced when =
of potassium bicarbonate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 21.11 g
Answer:
Compound X= 4-bromo-2,3,3-trimethylhexane
Compound Y= 5-chloro-2,3,3-trimethylhexane
Explanation:
The first step is set up the problem. That way we can obtain some clues. If we check figure 1 we can obtain some ideas:
-) If we have E2 reaction is not possible a <u>methyl or hydride shift</u>.
-) If we have an E2 reaction we will need an H in <u>anti position</u> to obtain the double bond. Therefore a double bond with the quaternary carbon (the carbon bonded to the 2 methyl groups).
The second step is to solve the alkene structure. We have to put the <u>leaving group</u> near to carbon that has more possible <u>removable hydrogens</u>. That's why the double bond is put it between carbons 5 and 4 of the alkane (Figure 2).
The third step is the structure of the <u>alkyl bromide</u> structure. To do this we have to check the alcohol produced by the alkene. In the <u>hydration of alkanes</u> reaction we will have a <u>carbocation</u> formation. Therefore we can have for the alkene proposed a methyl shift to obtain the most stable carbocation. With this in mind, we have to do the same for the Alkyl bromide that's why the Br is put it carbon 4 of the alkane. If we put the Br on this carbon we can have the chance of this <u>methyl shift</u> also, to obtain the same alcohol (figure 3).
Finally, for the <u>alkyl chloride</u>, we only have 2 choices because to produce the alkane we have to put the <u>leaving group</u> on one of the 2 carbons of the double bond. If we choose the same carbon on which we put the Br we can have the same behavior of the alkyl bromide (the <u>methyl shift</u>), therefore we have to put in the other carbon.
Rutherford, Geiger and Marsden's experiment proved that every atom has a nucleus and that this nucleus is of positive charge and contains the most of the mass of the atom. 0.005% of the volume occupied by the electrons is the volume of the nucleus.
Answer:
771.15g of TiCl4
Explanation:
460 grams of sodium=20 mol
equation of the reaction is TiCl4+4NA=4NaCl+Ti
1 mol of titanium chlroide reacts with 4. that means there are 5 mols of titanium chloride
titanium chloride has a molar mass of 154.23 g.
mutiply that by 5 and we have 771.15 g