Its period 5 from 5s25p6, with Xenon(54) as the noble gas. 2+6 = 8 electrons
54+8 = 62, or Sm.
Answer:
20.2 g silver placed in 21.6 mL of water and 20.2 g copper placed in 21.6 mL of water
Explanation:
Since the density formula is mass divided volume, you can calculate the density of each of the components of the group and see which of all the groups are equal
In the group
density Ag=20.2 g silver/21.6ml H2O=0.9352g/ml
density Cu=20.2 g copper/21.6ml H2O=0.9352 g/ml
Answer : The correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Explanation :
According to the molecular orbital theory, the general molecular orbital configuration will be,
![(\sigma_{1s}),(\sigma_{1s}^*),(\sigma_{2s}),(\sigma_{2s}^*),(\sigma_{2p_z}),[(\pi_{2p_x})=(\pi_{2p_y})],[(\pi_{2p_x}^*)=(\pi_{2p_y}^*)],(\sigma_{2p_z}^*)](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29)
As there are 14 electrons present in the given configuration.
The molecular orbital configuration of molecule will be,
![(\sigma_{1s})^2,(\sigma_{1s}^*)^2,(\sigma_{2s})^2,(\sigma_{2s}^*)^2,(\sigma_{2p_z})^2,[(\pi_{2p_x})^1=(\pi_{2p_y})^1],[(\pi_{2p_x}^*)^0=(\pi_{2p_y}^*)^0],(\sigma_{2p_z}^*)^0](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%5E2%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%5E1%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5E1%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%5E0%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5E0%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29%5E0)
The number of unpaired electron in the given configuration is, 2. So, this is paramagnetic. That means, more the number of unpaired electrons, more paramagnetic.
Hence, the correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Answer:
4.8 h
Explanation:
The meal contains 53.0 grams of fat. If fat provides 38 kJ/g, the energy supplied is:
53.0 g × 38 kJ/g = 2.0 × 10³ kJ
The meal contains 38.0 grams of protein. If protein provides 17 kJ/g, the energy supplied is:
38.0 g × 17 kJ/g = 6.5 × 10² kJ
The meal contains 152 grams of carbohydrate. If carbohydrate provides 17 kJ/g, the energy supplied is:
152 g × 17 kJ/g = 2.6 × 10³ kJ
The total energy supplied is:
2.0 × 10³ kJ + 6.5 × 10² kJ + 2.6 × 10³ kJ = 5.3 × 10³ kJ
Swimming burns 1100.0 kJ/hour. The time required to burn 5.3 × 10³ kJ is:
5.3 × 10³ kJ × (1 h/1100.0 kJ) = 4.8 h
Except:they are safe for all organisms except insect pest