Answer:
B)
Explanation:
they are not the same animal
Answer:
Mass released = 8.6 g
Explanation:
Given data:
Initial number of moles nitrogen= 0.950 mol
Initial volume = 25.5 L
Final mass of nitrogen released = ?
Final volume = 17.3 L
Solution:
Formula:
V₁/n₁ = V₂/n₂
25.5 L / 0.950 mol = 17.3 L/n₂
n₂ = 17.3 L× 0.950 mol/25.5 L
n₂ = 16.435 L.mol /25.5 L
n₂ = 0.644 mol
Initial mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.950 mol × 28 g/mol
Mass = 26.6 g
Final mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.644 mol × 28 g/mol
Mass = 18.0 g
Mass released = initial mass - final mass
Mass released = 26.6 g - 18.0 g
Mass released = 8.6 g
Answer:
3 regions of high electronic density
2 simple links
1 double bond
Explanation:
Hello!
First we calculate the total valence electrons that make up the molecule (6 + 6 * 3 = 24)
We locate six electrons forming the bonds and complete the octecs with the remaining 18 electrons.
We move 2 electrons of an oxygen to complete the sulfur octet.
Successes with your homework!
Answer:
None of these
Explanation:
Using the dilution formula;
M1V1 = M2V2
where M1 is the initial concentration, V1 is the initial volume, M2 is the concentration attained while V2 is the new volume.
Therefore;
M2 = M1V1/V2
= (400 mL × 0.5) / 200 mL
= 1 M
Therefore, the resulting concentration is 1M
Thus, the correct answer is "none of these"