The minimum input force she'll need to lift the ball is 35 N.
Explanation:
Mechanical advantage of a single pulley is 1. As, she applies 70 N of force to lift the bowling ball, so the output force(weight of the ball) is also 70 N.
Now, adding another pulley gives a mechanical advantage of 2. We have,
M.A = (Output Force)/(Input Force)
Substituting the values we get,

= 35 N
Input force equals to 35 N needs to be applied.
<h2>
Answer: 117.626m/s</h2>
Explanation:
The escape velocity
is given by the following equation:
(1)
Where:
is the Gravitational Constant and its value is
is the mass of the asteroid
is the radius of the asteroid
On the other hand, we know the density of the asteroid is
and its volume is
.
The density of a body is given by:
(2)
Finding
:
(3)
(4) This is the mass of the spherical asteroid
In addition, we know the volume of a sphere is given by the following formula:
(5)
Finding
:
(6)
(7)
(8) This is the radius of the asteroid
Now we have all the necessary elements to calculate the escape velocity from (1):
(9)
Finally:
This is the minimum initial speed the rocks need to be thrown in order for them never return back to the asteroid.
The photon can be absorbed and the energy of the photon is exactly equal to the energy-level difference between the ground state and the level d.
Answer:
5) 4.00, 2.00, 1.0
Explanation:
wave equation is given as;
F₀ = V / λ
Where;
F₀ is the fundamental frequency = first harmonic
Length of the string for first harmonic is given as;
L₀ = (¹/₂) λ
λ = 2 L₀
when L₀ = 1
λ = 2 x 1 = 2m
when L₀ = 2m
λ = 2 x 2 = 4m
For First harmonic, the wavelength is 2m, 4m
For second harmonic;
L₁ = (²/₂)λ
L₁ = λ
When L₁ = 1
λ = 1 m
when L₁ = 2
λ = 2 m
For second harmonic, the wavelength is 1m, 2m
Thus, the wavelength that could represent harmonics present on both strings is 4m, 2m, 1 m