Answer:
Explanation:
<u>1. Number of moles of gasoline</u>
a) Convert 60.0 liters to grams
- mass = 0.77kg/liter × 60.0 liter = 46.2 kg
- 46.2kg × 1,000g/kg = 46,200g
b) Convert 46,200 grams to moles
- molar mass of C₈H₁₈ = 114.2 g/mol
- number of moles = mass in grams / molar mass
- number of moles = 46,200g / (114.2 gmol) = 404.55 mol
<u>2. Number of moles of carbon dioxide, CO₂ produced</u>
a) Balanced chemical equation (given):
- C₈H₁₈ (l) + ²⁵/₂ O₂ (g) → 8 CO₂ (g) + 9 H₂O (g)
b) mole ratio:
- 1 mol C₈H₁₈ / 8 mol CO₂ = 404.55 mol C₈H₁₈ / x
Solve for x:
- x = 404.55mol C₈H₁₈ × 8 mol CO₂ / 1mol C₈H₁₈ = 3,236.4 mol CO₂
<u> 3. Convert the number of moles of carbon dioxide to volume</u>
Use the ideal gas equation:
- R = 0.08206 (mol . liter)/ (K . mol)
Substitute and compute:
- V =3,236.4 mol × 0.08206 (mol . liter) / (K . mol) 298.15K / 1 atm
Round to two significant figures (because the density has two significant figures): 79,000 liters ← answer
The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
Answer:
The list of strong, weak and non-electrolytes is given below from the examples listed in the question.
Explanation:
<u><em>A strong electrolyte </em></u>would completely or almost fully dissociate or in aqueous solution; strong acids and bases are generally examples,as well as salts. The following are strong electrolytes:
- Hydrochloric acid, HCl
- Calcium hydroxide, Ca(OH)2
- Potassium chloride, KCl
<em><u>A weak electrolyte</u></em> would only partly be ionized in solution; major examples are weak acids and bases. Examples of such include:
- Methylamine, CH3NH2
- Hydrofluoric acid, HF
<em><u>A non-electrolyte</u></em> will not dissociate in aqueous solution. The following are non-electrolytes:
- Sucrose, C12H22O11
- Methanol, CH3OH
When we wish to convert a gas to liquid we have to either
a) decrease temperature
b) increase pressure
In case of fire extinguisher the CO2 is found to be in liquid state, this is as the CO2 is pressurized at high pressure which keeps CO2 in liquid state
the ideal pressure and temperature conditions when CO2 gas can be converted to CO2 gas
Pressure = 5 - 73 atm
Temperature = -57 to 31 degree Celsius
Answer:
The correct option is;
d. Explicit knowledge
Explanation:
Explicit knowledge is the knowledge that can be easily articulated documented stored in a retrieval system accesses, transmitted and shared with others
Tacit knowledge is the skill developed by an individual based on actual experience such that such knowledge comprise of both facts and perspectives
Hence explicit knowledge and tacit knowledge are complementary
The operations performed by Kaia include documentation, storing in a retrieval system (her project report) and accessing what she documented, this is an example of explicit knowledge.